• Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi

  Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi - 20.08.2014

  İSTANBUL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ RUH SAĞLIĞI PROGRAMLARI BİRİMİİşlem Adı :Sürücü Davranışlarını Geliştirme EğitimiKısa BilgiAlkollü iken araç kullanımı nedeni ile ikinci defa geçici olarak 2 yıl ... Konunun Devamı »

 • Mahremiyet Eğitimi Devam Ediyor

  Mahremiyet Eğitimi Devam Ediyor - 20.08.2014

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarına “Mahremiyet Eğitimi” vermeye devam ediyor.İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Projeler Biriminden Çocuk Gelişimcisi Neslihan GÜNEŞ ve Betül ZEREY, iyi ... Konunun Devamı »

 • Sağlıklı Yüzme Havuzu Kullanım Önerileri

  Sağlıklı Yüzme Havuzu Kullanım Önerileri - 19.08.2014

  Uygunsuz yüzme havuzlarının kullanılmasıyla bulaşıcı hastalıklar, alerjik rahatsızlıklar, travmalar, kas iskelet zorlanmaları ya da boğulma gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Havuz sularından bulaşan ... Konunun Devamı »

 • Mahremiyet Eğitimi

  Mahremiyet Eğitimi - 19.08.2014

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarına mahremiyet eğitimi verdi. Müdürlük çalışanları eğitimi büyük bir merakla dinledi. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Projeler Biriminden Çocuk Gelişimcisi ... Konunun Devamı »

 • Mangal Yaparken Bunlara Dikkat!

  Mangal Yaparken Bunlara Dikkat! - 13.08.2014

  Ailece yapılan mangal keyfi gibisi yoktur. Fakat, yanlış pişirme yöntemleri akciğer ve solunum sistemleri kanserine yol açabilir. Mangalda pişirilmek için tavuk eti gibi beyaz etlerin tercih edilmesi, eğer kırmızı ... Konunun Devamı »

 • Hiv/AIDS Tanı ve Tedavi Rehberi

  Hiv/AIDS Tanı ve Tedavi Rehberi - 05.08.2014

  HIV/AIDS Tanı ve Tedavi Rehberi için tıklayınız Konunun Devamı »

 • Din Adamları İle Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

  Din Adamları İle Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü - 04.08.2014

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan Bayramı'nda alınan kalorileri yakmak için Arnavutköy yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü organize etti. "Din Adamları ile Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" teması ... Konunun Devamı »

 • Mahremiyet Eğitimi Projesi

  Mahremiyet Eğitimi Projesi - 27.06.2014

  Çocuk ihmal ve istismarı toplumsal bir sorun olarak sıklıkla karşımıza çıkmasına rağmen engelleme adına yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu kapsamda Müdürlüğümüz Projeler Biriminde görev yapan sosyal ... Konunun Devamı »

 • Ramazanda Beslenme

  Ramazanda Beslenme - 26.06.2014

  Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca Müslüman, Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutmaktadır. Ramazan ayı içerisinde bireylerin günlük yaşantıları ve beslenme ... Konunun Devamı »

 • İş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonelleri Eğitimi Verildi

  İş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonelleri Eğitimi Verildi - 25.06.2014

  Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesinde çalışan İSG Kurulu Üyeleri ve Risk Analizi Ekibine yönelik 24/06/2014 tarihinde Müdürlüğümüz Çalışan Sağlığı Şubesi A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarınca “İş ... Konunun Devamı »

 • "Beyoğlu Sağlığa Yürüdü" - 09.06.2014

  ‘Beyoğlu Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyor Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Beyoğlu Sağlığa Yürüyor’ etkinliğine Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul ... Konunun Devamı »

 • Dünya Çevre Günü 5 Haziran

  Dünya Çevre Günü 5 Haziran - 05.06.2014

  1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Ülkemizde 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları ... Konunun Devamı »

 • Çocuk Felci Hastalığı Nedir?

  Çocuk Felci Hastalığı Nedir? - 05.06.2014

  Çocuk felci hastalığı nedir? Çocuk felci hastalığı (poliomiyelit), çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, ağız yoluyla vücuda ... Konunun Devamı »

 • 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günleri

  1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günleri - 02.06.2014

  Fenilketonüri Nedir ? Fenilketonüri kalıtsal bir metabolik hastalıktır. Hastalığın Gelişimi Nasıldır?Hastalar Fenilalanin hidroksilaz enzimi eksikliğinden kaynaklı olarak, beslenmeye başlamanın ardından proteinli ... Konunun Devamı »

 • 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının önlenmesi Haftası

  1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının önlenmesi Haftası - 02.06.2014

  İyodun önemini topluma daha çarpıcı ve etkili yöntemlerle aktarmak, ülkemizde iyotlu tuz kullanımını tüm topluma yaygınlaştırmak, toplum bilinci oluşturmak ve ülke genelinde konuyu gündeme getirmek amacı ile ... Konunun Devamı »

 • Lösemili Çocuklar Haftası ( 30 Mayıs - 5 Haziran )

  Lösemili Çocuklar Haftası ( 30 Mayıs - 5 Haziran ) - 30.05.2014

  LÖSEMİ NEDİR?Lösemi bir kan hastalığıdır halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sırada yer alır. En çok 2-5 yaşlarındaki çocuklarda ... Konunun Devamı »

 • 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü - 30.05.2014

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) üye ülkelerce, 1987 yılından bu yana, tüm dünyada kutlanan bir gündür. Bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları ... Konunun Devamı »

 • 28 Mayıs Dünya Ms Günü

  28 Mayıs Dünya Ms Günü - 28.05.2014

  Multiple Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir hücreleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi ile organların bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin ... Konunun Devamı »

 • "Sağlık İçin Pedal Çeviriyoruz" Etkinliği - 26.05.2014

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Sancaktepe Belediyesi işbirliğinde obeziteyle mücadeleye dikkati çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında katılımcılar, yürüyüş yaptı ve bisiklet kullandı.İstanbul ... Konunun Devamı »

 • Dünya Süt Günü

  Dünya Süt Günü - 21.05.2014

  İnsan yaşamındaki yeri, neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan süt, besleyici içeriği ile yıllardır sağlığımızı korumamıza yardımcı olmaktadır. Süt, canlının büyümesi ve gelişmesi için başta gelen ... Konunun Devamı »

 • Türkiye’ye örnek Model,Tuzla’da Başarıyla Uygulandı

  Türkiye’ye örnek Model,Tuzla’da Başarıyla Uygulandı - 20.05.2014

  Anaokulu ve ana sınıflarında diş fırçalama alışkanlığı ve koruyucu diş tedavilerinin yapılması ve gelecekte sağlıklı dişlere sahip bireylerin yetişmesi amacıyla başlatılan projenin pilot uygulaması Türkiye’de ... Konunun Devamı »

 • 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

  17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü - 16.05.2014

  Kanın damar duvarına yaptığı basınca kan basıncı; kan basıncının normal olarak kabul edilen sınırların üstüne çıkması durumuna ise hipertansiyon ( yüksek tansiyon ) denir.Tansiyon yüksekliği kalbin iş yükünü ... Konunun Devamı »

 • 10-16 Mayıs Engelliler Haftası

  10-16 Mayıs Engelliler Haftası - 12.05.2014

  Engelli, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda, tam ve etkin katılımı kısıtlanan ve çevre koşullarından etkilenen ... Konunun Devamı »

 • 10 Mayıs 'Sağlık İçin Hareket Et' Günü

  10 Mayıs 'Sağlık İçin Hareket Et' Günü - 09.05.2014

  Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi eksikliği, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve teknolojik gelişmelere paralel olarak giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının ... Konunun Devamı »

 • 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü

  9 Mayıs Dünya Çölyak Günü - 09.05.2014

  Sağlıklı olmak ve yaşam kalitemizi artırabilmek için yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan ... Konunun Devamı »

 • 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

  8 Mayıs Dünya Talasemi Günü - 08.05.2014

  TALASEMİ ( AKDENİZ ANEMİSİ) NEDİR?Talasemi kalıtsal olarak geçen bir kansızlık hastalığıdır. Anne ve babadan çocuklara geçebilir. Talasemi hastaları solgun, halsiz, iştahsız olur. Tedavi görmediği takdirde ... Konunun Devamı »

 • 8 Mayıs Dünya Kızılay Kızılhaç Günü

  8 Mayıs Dünya Kızılay Kızılhaç Günü - 08.05.2014

  Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketinin görevi din, inanç, dil, ırk, toplumsal sınıf veya politik görüş farkı gözetmeksizin insan hayatı ve sağlığını korumak, insan varoluşunun saygı görmesini sağlamak, ... Konunun Devamı »

 • 6 Mayıs Dünya Astım Günü

  6 Mayıs Dünya Astım Günü - 05.05.2014

  Astım, solunum yollarının bazı etkenlerle zaman zaman daralması sonucu kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalıktır. Hava yollarının periyodik daralması sonucu soluk almanın güçleştiği astım ... Konunun Devamı »

 • Tuzla Ağız ve Diş Sağlığı Projesi Açılış Töreni

  Tuzla Ağız ve Diş Sağlığı Projesi Açılış Töreni - 02.05.2014

  Anaokulu ve ana sınıflarında diş fırçalama alışkanlığı ve koruyucu diş tedavilerinin yapılması ve gelecekte sağlıklı dişlere sahip bireylerin yetişmesi amacıyla başlatılan projenin pilot uygulaması Tuzla ... Konunun Devamı »

 • 1-4 Mayıs Trafik ve İlk Yardım Haftası

  1-4 Mayıs Trafik ve İlk Yardım Haftası - 02.05.2014

  Motorlu ve motorsuz taşıtların ve yayaların karayollarındaki hareketlerine "trafik" adı verilir. İlk yardım ise herhangi bir kaza veya sağlığı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya ... Konunun Devamı »

 • Sağlık İçin Yürüdüler

  Sağlık İçin Yürüdüler - 29.04.2014

  Bakırköy Florya Sahili’nde yapılan yürüyüşe Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Halk Sağlığı ... Konunun Devamı »

 • 22 Nisan Dünya Günü

  22 Nisan Dünya Günü - 22.04.2014

  Tüm dünyada "22 Nisan" tarihi "Dünya günü" olarak kutlanmaktadır. İlk olarak Dünya Günü John McConnell, Dünya Günü kutlamaları tarihi olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. ... Konunun Devamı »

 • 9. Avrupa Aşı Haftası 22-26 Nisan 2014

  9. Avrupa Aşı Haftası 22-26 Nisan 2014 - 22.04.2014

  Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının bilgi notunu görmek için tıklayınız. Konunun Devamı »

 • 17 Nisan Dünya Hemofili Günü

  17 Nisan Dünya Hemofili Günü - 17.04.2014

  Hemofili hastalığı; kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden faktör VIII (8) veya IX (9)’un eksik ya da yetersiz olması sonucu gelişen doğumsal bir kan hastalığıdır.Hastalık ömür boyu devam eder ve tüm ... Konunun Devamı »

 • 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü

  15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü - 15.04.2014

  Büyüme, vücut hacmi ve kütlesinin artması anlamını taşımakta ve bu artışlar bebek ve çocukların boy, ağırlık, baş çevresi gibi vücut ölçümleri alınarak değerlendirilmektedir. Yapılan ölçümlerin değerlendirmesi ... Konunun Devamı »

 • 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası

  12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası - 14.04.2014

  Kalp ortalama 12 cm uzunluğunda 9 cm genişliğinde, göğüs boşluğunda bulunan, kaslardan oluşan piramit şeklinde bir organdır.Kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi:- Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan ... Konunun Devamı »

 • 11 Nisan Dünya Parkinson Günü

  11 Nisan Dünya Parkinson Günü - 11.04.2014

  Parkinson, dopaminin yetersiz olması durumunda sinir hücrelerinin doğru şekilde çalışmaması ve beyin mesajlarını aktaramaması sonucu ortaya çıkan hastalık tablosudur.Parkinson'un belirtileri hareketle ilgili olanlar ... Konunun Devamı »

 • Dünya Sağlık Günü

  Dünya Sağlık Günü - 08.04.2014

  VEKTÖRLE BULAŞAN HASTALIKLARKÜÇÜK BİR ISIRIK, BÜYÜK TEHDİT 1948’de Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşunun yıldönümünü vesilesiyle her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Her bir Dünya ... Konunun Devamı »

 • 2 Nisan Otizm Spektrum Bozuklukları

  2 Nisan Otizm Spektrum Bozuklukları - 02.04.2014

  Otistik birey; sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişim, ilgi ve etkinliklerdeki sınırlılığı erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve bu özellikleri nedeniyle özel eğitim ile destek eğitim hizmetine ... Konunun Devamı »

 • 1-7 Nisan Kanser Haftası

  1-7 Nisan Kanser Haftası - 01.04.2014

  Kanser Nedirkanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı ... Konunun Devamı »

 • Dünya Tüberküloz Günü

  Dünya Tüberküloz Günü - 24.03.2014

  Verem (tüberküloz) hastalığı, verem basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. “TÜBERKÜLOZ HASTALIĞI HALEN DÜNYADA ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR.”Dünya Sağlık Örgütü ... Konunun Devamı »

 • Dünya Su Günü

  Dünya Su Günü - 21.03.2014

  Su, canlının en temel gereksinimi olma özelliği ile insanlığın ve canlılığın devamlılığı için hayati bir kaynaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi de büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip ... Konunun Devamı »

 • 18-24 Mart Yaşlılar Haftası

  18-24 Mart Yaşlılar Haftası - 19.03.2014

  Yaşlanma, anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar devam eden bir süreçtir. Zamana bağlı olarak, hastalık söz konusu olmaksızın ortaya çıkan anatomik yapı ve fizyolojik işlev değişiklikleridir. ... Konunun Devamı »

 • 13 Mart Dünya Böbrek Günü

  13 Mart Dünya Böbrek Günü - 14.03.2014

  Böbrek karın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında yer alan her biri ortalama 10 cm boyunda, 150 gram ağırlığında iki adet organdır. Her böbreğin üst kısmında kana önemli hormonlar salgılayan birer "böbreküstü ... Konunun Devamı »

 • Dünya Glokom Haftası

  Dünya Glokom Haftası - 14.03.2014

  11-17 Mart tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak Dünya Glokom Haftası kutlanmaktadır. Körlük nedenleri arasında yer alan ve sinsi bir hastalık olan glokom konusuna toplumun dikkatini çekmek, bilinçlendirmek, ... Konunun Devamı »

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü - 08.03.2014

  Kadının, hayatın her alanındaki vazgeçilemez varlığına ve katkılarına dair farkındalığı artırmak, yaşam ve çalışma koşullarını daha iyi noktalara taşımak amacı ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Ülkemizde ... Konunun Devamı »

 • 4 Şubat Dünya Kanser Günü

  4 Şubat Dünya Kanser Günü - 04.02.2014

  KANSERDEN KORKMAYIN, GEÇ KALMAKTAN KORKUNKanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu nedenle ... Konunun Devamı »

 • Sağlıklı Beslenme ve Obezite Farkındalık Eğitimi

  Sağlıklı Beslenme ve Obezite Farkındalık Eğitimi - 17.01.2014

  Avrupa YakasıToplum Sağlığı Merkezlerinde yer alan Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri çalışanlarına "SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE FARKINDALIK EĞİTİMİ" verilmiştir. Yeterli Dengeli Beslenme, Obezite, ... Konunun Devamı »

 • 5-11 Ocak 2014 67. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

  5-11 Ocak 2014 67. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası - 06.01.2014

  Tarih öncesi çağlardan beri bilinen ve insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan Tüberküloz (verem), zengin- fakir, köylü-kentli, genç-yaşlı ayırımı yapmaksızın toplumun her kesimini etkileyen bulaşıcı ... Konunun Devamı »

 • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü - 04.12.2013

  Engellilik, bireyin bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli ölçülerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal hayata uyum sağlayamaması ve günlük gereksinimlerini karşılayamamasıdır. Dünya nüfusunun ... Konunun Devamı »

 • 18-24 Kasım 2013 Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü

  18-24 Kasım 2013 Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü - 22.11.2013

  Neden 22 Kasım?Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kurulmuştur.1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Dişhekimliği Günü”, ... Konunun Devamı »

 • 20 Kasım 2013 Dünya KOAH Günü

  20 Kasım 2013 Dünya KOAH Günü - 20.11.2013

  ÇOK GEÇ DEĞİL !KOAH, ''Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'' isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir. Kronik kelimesi uzun süredir devam eden anlamındadır. Obstrüktif kelimesi tıkayıcı ... Konunun Devamı »

 • 14 Kasım 2013 Diyabet Günü

  14 Kasım 2013 Diyabet Günü - 14.11.2013

  Diabetes Mellitus (DM) , pankreasın yeterli insülin üretmemesi veya vücudun üretttiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ve insülin üreten hücrelerin azalması ile ömür boyu devam eden kronik ... Konunun Devamı »

 • 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası - 05.11.2013

  Organ BağışıKişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.Organ NakliVücutta görevini yerine getiremeyen ... Konunun Devamı »

 • 26 Ekim Hasta Hakları Günü

  26 Ekim Hasta Hakları Günü - 25.10.2013

  Kişi sırf insan olması nedeniyle toplumdan, devletten, sağlığının korunmasını, gerektiğinde tedavi edilmesini, iyileştirilmesini isteme ve sağlığını sürekli geliştirebilmesi için toplumun sağladığı olanaklardan ... Konunun Devamı »

 • 12 Ekim Dünya Artirit Günü

  12 Ekim Dünya Artirit Günü - 12.10.2013

  Artrit hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 12 Ekim Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır. Artritin (arthritis) kelime anlamı eklemdeki yangılı (inflamasyon) durumdur. Latince’de ‘Arth’ ... Konunun Devamı »

 • 11 Ekim Dünya Görme Günü

  11 Ekim Dünya Görme Günü - 11.10.2013

  Duyu organlarımız arasında en önemli yere sahip olan göz, görmeyi sağlayan bir organdır. Görme duyusunun oluşumunda göz aracıdır, cisimlerden gelen ışığı algılayarak beyne iletir. Böylece cisimlerin uzaklığı, ... Konunun Devamı »

 • Sayın Bakanımızın Kurban Bayramı Mesajı

  Sayın Bakanımızın Kurban Bayramı Mesajı - 11.10.2013

  Bayram Yakınlıktır Kurban Bayramına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Millet olarak birbirimizi yeniden kucaklıyor, bütünleşiyoruz. Öncelikle milletimizin, gönül coğrafyalarımızın ve İslam aleminin ... Konunun Devamı »

 • Obezite, Diyabet ve Aşırı Tuz Kullanımının Azaltılması

  Obezite, Diyabet ve Aşırı Tuz Kullanımının Azaltılması - 10.10.2013

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı'nda 7 Ekim 2013 tarihinde “Obezite, Diyabet ve Aşırı Tuz Kullanımının Azaltılması” konulu konferans düzenlenmiş olup toplam 240 Askeri Öğrenci ... Konunun Devamı »

 • 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

  10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü - 08.10.2013

  Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu” tarafından belirlenen “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü”, ruh sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve bu alanda yaşanan sorunlara kamuoyunun dikkatinin çekilmesini ... Konunun Devamı »

 • İstanbul'u Yönetenler Doğa Yürüyüşü

  İstanbul'u Yönetenler Doğa Yürüyüşü - 07.10.2013

  3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek için "İstanbul'u Yönetenler Doğa Yürüyüşü " adlı yürüyüş düzenledi.Belgrad ... Konunun Devamı »

 • 1 Ekim Dünya Çocuk Günü

  1 Ekim Dünya Çocuk Günü - 02.10.2013

  ÇOCUK HAKLARIÇocuklar hukukun öncelikli ve en baş konusudur. Çocukların özel olarak korunması hukuksal alanda anayasanın buyruğudur. Çünkü çocuklar bedensel, zihinsel yönden en güçsüz, en bağımlı kesimdir.Dünya ... Konunun Devamı »

 • 01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

  01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü - 01.10.2013

  Yaşlılık, zamanın geçişine bağlı olarak hastalık söz konusu olmaksızın ortaya çıkan anatomik yapı ve fizyolojik işlev değişiklikleri olarak tanımlanmaktadır. İnsan vücudunun yapı ve fonksiyonlarında meydana ... Konunun Devamı »

 • 1-7 Ekim Emzirme Haftası

  1-7 Ekim Emzirme Haftası - 01.10.2013

  Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar daha bebekler dünyaya gelmeden başlar ve doğumla birlikte artarak devam eder. Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme ... Konunun Devamı »

 • 29 Eylül Dünya Kalp Günü

  29 Eylül Dünya Kalp Günü - 30.09.2013

  Kalp, vücudun dolaşım sisteminin merkezini teşkil eden hayatımız boyunca hiç ara vermeden çalışan en hayati organımızdır. Hücrelere besin ve oksijen taşıyan kalp ve damar sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması ... Konunun Devamı »

 • Dünya Okul Süt Günü

  Dünya Okul Süt Günü - 27.09.2013

  Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle pek çok besin öğesine olan gereksinim yaşamının diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının ... Konunun Devamı »

 • 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü

  25 Eylül Dünya Eczacılık Günü - 25.09.2013

  İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan eczacılık, ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli meslek gruplarından biridir. Eczacılık, her şeyden önce, insan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını ... Konunun Devamı »

 • 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü - 20.09.2013

  Alzheimer Hastalığı, bellekte öğrenme, konuşma, akıl yürütme, yargılama, iletişim ve günlük yaşam etkinliklerini sürdürme yetilerinde kademeli olarak yıkıma ve davranışlarda değişikliklere yol açan ilerleyici ... Konunun Devamı »

 • Corona Virüs Hakkında (MERS) Aile Hekimlerinin Bilgilendirilme Toplantısı

  Corona Virüs Hakkında (MERS) Aile Hekimlerinin Bilgilendirilme Toplantısı - 20.09.2013

  18.09.2013 tarihinde Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi ve Acıbadem Maslak Hastanesi işbirliğiyle Sarıyer ilçesi birinci basamak sağlık çalışanlarına Ortadoğu tipi yeni Coronavirus (MERS-CoV) hakkında eğitim verildi. ... Konunun Devamı »

 • Etkin Aşı Yönetimi Eğitim Toplantısı (dsö)

  Etkin Aşı Yönetimi Eğitim Toplantısı (dsö) - 18.09.2013

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen ve 16-21 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul’da Dedeman Otelde gerçekleştirilen toplantının amacı İngilizce konuşulan ülkelerden gelen katılımcılara Etkin Aşı Yönetimi ... Konunun Devamı »

 • 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü

  15 Eylül Dünya Lenfoma Günü - 15.09.2013

  Lenfoma Nedir? Lenfoma, lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Lenfoma çok çeşitli alt tiplerden oluşan, çok farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubudur. Bir çoğunda doğru tanı ... Konunun Devamı »

 • Fiziksel Aktivite ve Sürdürülebilirliği

  Fiziksel Aktivite ve Sürdürülebilirliği - 06.09.2013

  2001 yılından beri Bakanlığımız önderliğinde kutlanmakta olan “Halk Sağlığı Haftası”nın teması bu yıl “Sağlık İçin Hareket Edelim” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Müdürlüğümüz çalışanlarına ... Konunun Devamı »

 • Halk Sağlığı Haftası

  Halk Sağlığı Haftası - 04.09.2013

  “SAĞLIK İÇİN HAREKET EDELİM”2001 yılından beri Bakanlığımız önderliğinde kutlanmakta olan “Halk Sağlığı Haftası”nın teması bu yıl “Sağlık İçin Hareket Edelim” olarak belirlenmiştir.Dünya ... Konunun Devamı »

 • Ramazan Bayramında Beslenme

  Ramazan Bayramında Beslenme - 07.08.2013

  Bayramınızın şeker tadında geçmesi için az yiyin, bol yürüyün. Ramazan sonrası iftar ve sahur şeklinde olan beslenme tarzı,bayramın gelişiyle yerini beş altı öğün beslenmeye bırakmaktadır. Ayrıca fazlaca ... Konunun Devamı »

 • Ramazanda Sıvı Tüketimi

  Ramazanda Sıvı Tüketimi - 31.07.2013

  Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesi, sıcak havaların da etkisiyle günlük sıvı ihtiyacımızı ve dolayısıyla sağlığımızı da etkilemektedir. Sıcak yaz günlerinde terlemeyle artan sıvı ve elektrolit kaybını ... Konunun Devamı »

 • Sarıyer TSM Tarafından Düzenlenen İlkyardım Eğitimi

  Sarıyer TSM Tarafından Düzenlenen İlkyardım Eğitimi - 29.07.2013

  Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi tarafından TSM personeline ve Kaymakamlık binasında hizmet veren kamu kurum personeline ilkyardım eğitimi verildi. Dr. Deniz Devrim Dede Temiz tarafından verilen eğitimde ilkyardımın ... Konunun Devamı »

 • 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü

  28 Temmuz Dünya Hepatit Günü - 25.07.2013

  Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği tarafından “Dünya Hepatit Günü” olarak belirlenen 28 Temmuz günü, bütün dünya da olduğu gibi ülkemizde de gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle, kamuoyunun ... Konunun Devamı »

 • İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi - 25.07.2013

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan ayı dolayısıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. TSM sorumlu hekimleri toplantısının ardından müdürlük yemekhanesinde gerçekleştirilen iftara; İstanbul Halk Sağlığı ... Konunun Devamı »

 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı - 24.07.2013

  Basın, çağdaş demokrasilerde iletişimin en güçlü araçlarından olup, toplumun yapılanmasında ve gelişmesinde vazgeçilmez bir unsurdur. Tüm basın camiası ve emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını ... Konunun Devamı »

 • Sarıyer TSM Zabıta Çalışanlarına Yönelik Tütün Eğitimi Toplantısı

  Sarıyer TSM Zabıta Çalışanlarına Yönelik Tütün Eğitimi Toplantısı - 17.07.2013

  Sarıyer TSM tarafından Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezinde Zabıta çalışanlarına dönük 15.07.2013 tarihinde tütün eğitimi toplantısı yapılmıştır. Açılış konuşmasında, Tütün kullanımı ve bağımlılığının ... Konunun Devamı »

 • Ramazan ve Sigara

  Ramazan ve Sigara - 15.07.2013

  Özellikle yaz Ramazanları uzun saatler süren oruç nedeniyle sigara bırakmak için çok müsait bir ortam oluşturur.Yaklaşık 17 saat sigara içmeden durulabiliyorsa kalan 7 saatte de belli programlara uyularak bağımlılık ... Konunun Devamı »

 • 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü

  11 Temmuz Dünya Nüfus Günü - 11.07.2013

  Nüfus sayımları, anketler ve istatistikler, insanların ihtiyaçlarını karşılama ve hayatlarını daha iyi hale getirmeye yönelik politika ve planların oluşturulmasında yaşamsal veriler sağlar. Bu veriler; üreme ... Konunun Devamı »

 • İranlı Tütün Denetim Heyetiyle Yapılan Eğitim Toplantısı

  İranlı Tütün Denetim Heyetiyle Yapılan Eğitim Toplantısı - 09.07.2013

  Bilindiği gibi DSÖ, Türkiye'yi, tütün kontrol çalışmalarındaki başarısı dolayısı ile örnek ülke ilan etmiştir.Ülkemizde bu konuda yapılan çalışmaları yerinde görmek amacı, DSÖ koordinasyonunda bir İran ... Konunun Devamı »

 • Obezite Farkındalık Eğitimi

  Obezite Farkındalık Eğitimi - 02.07.2013

  Obezite, tüm dünyada görülme sıklığı giderek artmakta olan, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında, obezite epidemisi ile mücadelede toplumun obezite ... Konunun Devamı »

 • İshalli Hastalıkların Önlenmesi ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası

  İshalli Hastalıkların Önlenmesi ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası - 01.07.2013

  Dünyada her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 1 milyon çocuk ishal nedeni ile ölmektedir. İshale bağlı ölümler sıklıkla su ve mineral kaybı nedeniyle olmakta ve beslenme durumunun iyi olmaması ishal ve ishale ... Konunun Devamı »

 • Tütün Kullanım Sonuçları Eğitim Toplantısı

  Tütün Kullanım Sonuçları Eğitim Toplantısı - 01.07.2013

  Sarıyer TSM tarafından "Tütün Kullanım Sonuçları" hakkında ilçe daire müdürleri ve çalışanlarına eğitim verildi.Sarıyer TSM'de 27 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda, Sarıyer Toplum Sağlığı ... Konunun Devamı »

 • Ramazan ve Sağlıklı Beslenme

  Ramazan ve Sağlıklı Beslenme - 01.07.2013

  Toplumsal hayatımızda önemli bir yer teşkil eden Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutulmakta ve bununla birlikte bireylerin günlük yaşantılarında önemli değişiklikler olmaktadır.Oruç ... Konunun Devamı »

 • 21 Haziran Dünya ALS Günü

  21 Haziran Dünya ALS Günü - 19.06.2013

  Amyotrofik Lateral Skleroz ( ALS ), ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurilik ve beyin sapındaki motor sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanmaktadır. Bu kayıplar kaslarda kuvvet kaybına, erime ve incelmeye ... Konunun Devamı »

 • Kanser Taramaları Eğitim Toplantısı

  Kanser Taramaları Eğitim Toplantısı - 18.06.2013

  Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi ile Özel Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliği ile İstanbul Özel Acıbadem Maslak Hastanesinde Kanser Taramaları konulu konferans düzenlendi.13 Haziran 2013 Perşembe günü ... Konunun Devamı »

 • Babalar Günü

  Babalar Günü - 14.06.2013

  "Babalar Günü'nün kökeni ve tarihçesi hakkında farklı rivayetler vardır. Rivayetler bir yana, diğer bazı Günler gibi Babalar Günü de insanların bazı önemli konularda duyarlılığının artırılması ve sürdürülmesine ... Konunun Devamı »

 • Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı'nın Müdürlüğümüze Ziyareti

  Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı'nın Müdürlüğümüze Ziyareti - 10.06.2013

  Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Sayın Doç. Dr. Turan BUZGAN Başkanlığındaki heyet İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Heyet, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünün çalışmaları ... Konunun Devamı »

 • 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri - 07.06.2013

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde İstanbul Halk Sağlığı ve İBB ortak etkinliği kapsamında 13'ü alışveriş merkezlerine, 6'sı metro istasyonlarına, 2'si de İBB noktalarına olmak üzere toplam 21 adet stand ... Konunun Devamı »

 • Dünya Çevre Günü

  Dünya Çevre Günü - 05.06.2013

  Çevre Kirliliği, ülkelerin ortak sorunlarıdan biridir. Bu bağlamda 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü “Dünya Çevre ... Konunun Devamı »

 • Lösemili Çocuklar Haftası ( 30 Mayıs-5 Haziran )

  Lösemili Çocuklar Haftası ( 30 Mayıs-5 Haziran ) - 31.05.2013

  LÖSEMİ NEDİR?Lösemi bir kan hastalığıdır halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sırada yer alır. En çok 2-5 yaşlarındaki çocuklarda ... Konunun Devamı »

 • 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü - 31.05.2013

  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) üye ülkelerce, 1987 yılından bu yana, tüm dünyada kutlanan bir gündür.Küresel Yetişkin Tütün Araştırması 2012 Türkiye Raporu'nun sonuçlarının ... Konunun Devamı »

 • Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü

  Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü - 29.05.2013

  Multipl Skleroz, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Hastalığın adı iki sözcükten oluşmaktadır: Multipl: Bir ya da daha çok bölgede etkin olup, bir veya daha çok belirti (semptom) ... Konunun Devamı »

 • İstanbul Sağlık İçin Yürüyor

  İstanbul Sağlık İçin Yürüyor - 23.05.2013

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü etkinlikleri kapsamında, İstanbul Valiliği ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonu ile toplumun obezite konusunda bilgi düzeyini arttırmak, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı ... Konunun Devamı »

 • 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü - 22.05.2013

  Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından "Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi" olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %15-20'sini, ... Konunun Devamı »

 • 25 Mayıs Dünya Etik Günü

  25 Mayıs Dünya Etik Günü - 22.05.2013

  25 Mayıs tarihi bütün dünyada Etik Günü olarak kutlanmaktadır. Bizim kültürümüzden kavram ve çerçeve olarak farklı olan bu terim son yıllarda ülkemizde de önem kazanmaktadır. Kelime anlamıyla ‘etik’ Yunanca ... Konunun Devamı »

 • 21 Mayıs Dünya Süt Günü

  21 Mayıs Dünya Süt Günü - 21.05.2013

  İnsanın tüm yaşamında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında, ... Konunun Devamı »

 • 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

  17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü - 21.05.2013

  17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler ve bilgi paylaşımı yapılmıştır. Bu kapsamda İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü İstanbul Zeytinburnu'ndaki ... Konunun Devamı »

 • 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

  17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü - 17.05.2013

  Kanın damar duvarına yaptığı basınca kan basıncı; kan basıncının normal olarak kabul edilen sınırların üstüne çıkması durumuna ise hipertansiyon denir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre tüm dünyada morbidite ... Konunun Devamı »

 • Hemşireler Gününüz Kutlu Olsun

  Hemşireler Gününüz Kutlu Olsun - 12.05.2013

  12 Mayıs 1820 Yılında İtalya'nın Floransa kentinde doğan İngiliz Florence Nightingale'in doğumu tüm dünyada “Dünya Hemşireler Günü”, aynı hafta ise “Hemşirelik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Modern anlamdaki ... Konunun Devamı »

 • 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü

  10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü - 10.05.2013

  SAĞLIK İÇİN HAREKET ET!Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde ... Konunun Devamı »

 • 10-16 Mayıs Engelliler Haftası

  10-16 Mayıs Engelliler Haftası - 10.05.2013

  Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri ... Konunun Devamı »

 • 10 Mayıs Dünya İnme önleme Günü

  10 Mayıs Dünya İnme önleme Günü - 10.05.2013

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) inmeyi ‘Serebral işlevlerin fokal veya global bozukluğuna bağlı, hızla gelişen klinik bulgular olup 24 saat veya daha uzun sürme/ya da ölüm gelişmesi’ olarak tanımlamaktadır.İnmenin ... Konunun Devamı »

 • 7 Mayıs Dünya Astım Günü Etkinliği

  7 Mayıs Dünya Astım Günü Etkinliği - 09.05.2013

  7 Mayıs 2013 Dünya Astım Günü dolayısıyla tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler ve bilgi paylaşımı yapılmıştır. Bu kapsamda İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Türk Toraks Derneği'nin ... Konunun Devamı »

 • 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

  8 Mayıs Dünya Talasemi Günü - 08.05.2013

  Türkiye dahil, tüm Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Vücudun yeterli miktarda ve yüksek kalitede kan üretimini engelleyen, kalıtımla geçen, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Tedavi maliyeti ... Konunun Devamı »

 • 7 Mayıs Dünya Astım Günü

  7 Mayıs Dünya Astım Günü - 07.05.2013

  Her yıl Mayıs ayının ilk salı günü Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Dünya Astım Günü" olarak kabul edilmiş olup bu yılın sloganı "Rahat bir nefes, aktif bir yaşam" olarak belirlenmiştir. Dünya Astım Gününde ... Konunun Devamı »

 • 4-10 Mayıs İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası

  4-10 Mayıs İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası - 06.05.2013

  İş sağlığı ve güvenliği çalışanların sağlık ve güvenlik konuları ile ilgili bir alandır. Sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, yeni iş sahalarının açılmasıyla birlikte yeterli önlemlerin alınmaması ... Konunun Devamı »

 • Ebeler Gününüz Kutlu Olsun

  Ebeler Gününüz Kutlu Olsun - 03.05.2013

  Ebeler, gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yenidoğanın bakımı, aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere ... Konunun Devamı »

 • Biyosidal Ürün Uygulayıcı Eğitimi

  Biyosidal Ürün Uygulayıcı Eğitimi - 03.05.2013

  Biyosidal Ürün Uygulayıcı Eğitimi 10-11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde Bahçelievler ilçesi Yenibosna Merkez Mahallesi 29 Ekim Caddesi No:30 adresinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bahçelievler Kültür Merkezi'nde ... Konunun Devamı »

 • 1-5 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftası

  1-5 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftası - 02.05.2013

  İlkyardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, ... Konunun Devamı »

 • 22-27 Nisan 2013 Aşı Haftası

  22-27 Nisan 2013 Aşı Haftası - 22.04.2013

  22-27 Nisan 2013 Aşı Haftası Türkiye Etkinlikleri için Bilgi Notu Konunun Devamı »

 • 17 Nisan Dünya Hemofili Günü

  17 Nisan Dünya Hemofili Günü - 17.04.2013

  Hemofili, pıhtılaşma bozukluğu yaratan bir tür kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşmasında rol alan Faktör VIII veya IX olarak adlandırılan proteinlerin eksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkar. Çoğunlukla ... Konunun Devamı »

 • 11 Nisan Dünya Parkinson Günü

  11 Nisan Dünya Parkinson Günü - 11.04.2013

  Parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında İngiliz hekim James Parkinson tarafından, “titrek felç” adıyla tanımlanmıştır. Hastalığın temel belirtileri hareketlerin yavaşlığı, titreme, kasların sertliği, ... Konunun Devamı »

 • 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası

  12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası - 11.04.2013

  Günümüzde kalp sağlığının daha iyi anlaşılması, tanı yöntemlerindeki gelişmeler ve tedavi edici modellerdeki ilerlemelere rağmen dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları ... Konunun Devamı »

 • Lojman Duyurusu

  Lojman Duyurusu - 05.04.2013

  Lojman Tahsis İşlemleriSağlık Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından yayınlanan "Taşra Teşkilatı Konut Tahsisi” konulu 2012 / 35 sayılı Genelge ve 2946 sayılı “Kamu Konutları Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda ... Konunun Devamı »

 • Hipertansiyon

  Hipertansiyon - 03.04.2013

  Hipertansiyon, yüksek kan basıncı demektir. Kan damarları tüm organ ve hücrelere gerekli oksijen ve besin maddelerini ulaştıran kan hücrelerini taşırlar. Damarlarımızdaki kanın hücrelere ulaşması ancak bir basınç ... Konunun Devamı »

 • Yeşilay Gençlik Liderleri Toplantısı

  Yeşilay Gençlik Liderleri Toplantısı - 28.03.2013

  Türkiye Yeşilay Cemiyeti, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), İstanbul İl Milli Eğitim ve 39 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen projenin değerlendirme sonuçları Emine Erdoğan ve bakanların katıldığı ... Konunun Devamı »

 • Müdürlüğümüzde Işyeri Egzersiz Programı Başladı

  Müdürlüğümüzde Işyeri Egzersiz Programı Başladı - 28.03.2013

  Halk Sağlığı Müdürlüğü Çalışan Sağlığını Geliştirmek amacıyla günde iki defa (sabah ve öğleden sonra), 10-20 dakika süren fizik egzersiz uygulaması başlamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğü İşyeri ... Konunun Devamı »

 • 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü

  24 Mart Dünya Tüberküloz Günü - 24.03.2013

  Verem (tüberküloz) hastalığı, verem basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır.Robert Koch’ un tüberküloz basilini bulduğu gün Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Mart Dünya ... Konunun Devamı »

 • 22 Mart Dünya Su Günü

  22 Mart Dünya Su Günü - 21.03.2013

  Saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlara suKim bu denlü dutuşan odlara kılmaz çâre suRavza-i kûyuna her dem durmayup eyler güzârÂşık olmış galibâ ol serv-i hoş-reftâra suDest-bûsı ârzûsıyla ger ölsem dostlarKûze ... Konunun Devamı »

 • Çocuklarda Obezite Ile Mücadele Ve Fiziksel Aktivitenin Arttırılması

  Çocuklarda Obezite Ile Mücadele Ve Fiziksel Aktivitenin Arttırılması - 21.03.2013

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite Diyabet & Metabolik Hastalıklar Şubesi ve Hollanda TNO Araştırma Kuruluşu önderliğinde; Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler, İl Milli Eğitim, İlçe Milli Eğitim yetkililerince ... Konunun Devamı »

 • 18-24 Mart Yaşlılar Haftası

  18-24 Mart Yaşlılar Haftası - 15.03.2013

  Yaşlılık, zamanın geçişine bağlı olarak hastalık söz konusu olmaksızın ortaya çıkan anatomik yapı ve fizyolojik işlev değişiklikleri olarak tanımlanmaktadır. İnsan vücudunun yapı ve fonksiyonlarında meydana ... Konunun Devamı »

 • 14 Mart Tıp Bayramı

  14 Mart Tıp Bayramı - 14.03.2013

  Tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutlar huzurlu, onurlu, güvenli bir çalışma yaşamı dilerim. Doç. Dr. Mustafa TAŞDEMİR İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Konunun Devamı »

 • 14 Mart Böbrek Günü

  14 Mart Böbrek Günü - 12.03.2013

  Böbrek, karın bölgesinin arka duvarında bulunan, omurganın sağına ve soluna yerleşmiş olan bir çift organdır. Böbreklerimizin ana görevi; vücudun su, mineral ve elektrolit dengesini düzenlemek, bir filtre gibi ... Konunun Devamı »

 • Tuz Tüketimi ve Sağlığa Etkileri

  Tuz Tüketimi ve Sağlığa Etkileri - 12.03.2013

  Tuz %40 sodyum ve % 60 klordan oluşan bir bileşke olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz alımının 5 gr. olmasını önermektedir. Ancak Türkiye’de günlük kişi başı tuz tüketiminin yaklaşık ... Konunun Devamı »

 • Kadın ve Ruh sağlığı Konulu Konferans

  Kadın ve Ruh sağlığı Konulu Konferans - 11.03.2013

  KADIN VE RUH SAĞLIĞI İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh sağlığı programları Şubesi tarafından Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 08.03.2013 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü Konferans Salon'unda ... Konunun Devamı »

 • Beslenme dostu okul proje toplantısı

  Beslenme dostu okul proje toplantısı - 08.03.2013

  Bakanlığımız 2010 yılında , Koruyucu Sağlık Hizmetleri kapsamında , okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların ... Konunun Devamı »

 • Bağımlı olma, özgür ol

  Bağımlı olma, özgür ol - 08.03.2013

  Yeşilay Cemiyeti Kadın Kolları, bağımlılıklara dikkat çekmek için bir yürüyüş düzenledi.Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kadın Kolları, bağımlılıklara dikkat çekmek için ... Konunun Devamı »

 • Suçiçeği Aşısı Eğitim Toplantısı

  Suçiçeği Aşısı Eğitim Toplantısı - 18.02.2013

  Çocukluk dönemi aşı takvimine Suçiçeği aşısının eklenmesi nedeni ile 7 Şubat 2013 Perşembe günü sabah saat 10.00-12.00 arasında Maltepe Ek Bina toplantı salonunda Anadolu yakası ilçe Toplum Sağlığı Merkezlerinden ... Konunun Devamı »

 • Sağlık Personeline Yönelik Şiddete Son

  Sağlık Personeline Yönelik Şiddete Son - 18.02.2013

  Son yıllarda yapılan araştırmalarda dünyada ve ülkemizde iş yerlerinde yaşanan şiddet olaylarında bir artış olduğu ve işyerlerinde şiddetin yaygın bir sorun haline geldiği görülmektedir. Özellikle kamu hizmetlerinin ... Konunun Devamı »

 • 4 Şubat 2013 Dünya Kanser Günü

  4 Şubat 2013 Dünya Kanser Günü - 04.02.2013

  Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu nedenle “4 Şubat” tüm dünyada kansere yönelik ... Konunun Devamı »

 • Cüzzam Haftası

  Cüzzam Haftası - 31.01.2013

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Son 20 yılda tüm dünyadaki vaka sayılarında % 20 oranında azalma olmuştur. Ancak Afrika, ... Konunun Devamı »

 • Vatandaş Soracak Bakanlık Cevaplayacak

  Vatandaş Soracak Bakanlık Cevaplayacak - 13.01.2013

  Sağlık Bakanlığı Twitter üzerinden anında soru-cevap uygulamasının ikincisini düzenliyor. Bu kez konu Kozmetik ve Cilt Bakımı. Dermatoloji uzmanı Doç. Dr. Ülker Gül ve Türkiye Tıbbî Cihaz ve İlaç Kurumu Kozmetik ... Konunun Devamı »

 • Boğaz'da Tütün Denetimi

  Boğaz'da Tütün Denetimi - 19.12.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tütün denetim ekipleri İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz'in katılımıyla İstanbul Boğazı'nın Avrupa yakasında tütün denetimi yaptı. 14 Aralık Cuma akşamı saat 21:00’dan ... Konunun Devamı »

 • Zeytinburnu’nda Obezite İle Mücadele Eğitimi

  Zeytinburnu’nda Obezite İle Mücadele Eğitimi - 17.12.2012

  Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Şubesi tarafından Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde, obezite ve diyabet konularında seminer verildi. Seminer’de Dr. Erkam Eksen, Diyetisyen Özlem Çiçek ... Konunun Devamı »

 • BİMER ve SABİM Bilgilendirme Toplantısı

  BİMER ve SABİM Bilgilendirme Toplantısı - 13.12.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde, toplum sağlığı merkezleri BİMER ve SABİM sorumlu personeline yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. 12 Kasım çarşamba günü yapılan toplantının öğleden önceki ... Konunun Devamı »

 • Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

  Mantar Zehirlenmelerine Dikkat - 07.12.2012

  MANTAR ZEHİRLENMELERİ ÖLÜMCÜL OLABİLİR Mantar zehirlenmesi doğal alanda yetişen, yapısında zehirli maddeler bulunan mantarların tüketilmesiyle oluşan, ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar ... Konunun Devamı »

 • Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

  Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı - 03.12.2012

  Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak, Sultanbeyli bölgesinde yaşayan ve ağır ruh sağlığı olan hastalara hizmet vermek ... Konunun Devamı »

 • Dünya AIDS Günü (1 Aralık)

  Dünya AIDS Günü (1 Aralık) - 29.11.2012

  İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü/Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu (HIV/AIDS) 1980'lerde dünya gündemine girdiğinden beri giderek önemini arttırarak tüm dünyada; din, dil, ırk, cinsiyet, ülke ayırımı ... Konunun Devamı »

 • Doç. Dr. Mustafa Taşdemir HTV'ye Konuk Oldu

  Doç. Dr. Mustafa Taşdemir HTV'ye Konuk Oldu - 26.11.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, HTV’de yayınlanan “Enine Boyuna Sağlık” programında Sibel Güneş'in konuğu oldu. Hafta içi hergün saat 14:00'da yayınlanan programda, Doç. Dr. Taşdemir; ... Konunun Devamı »

 • İstanbul'da Aile Hekimliğinde 2. Yıl

  İstanbul'da Aile Hekimliğinde 2. Yıl - 23.11.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, İstanbul'daki aile hekimi sayısının 10 yılda 5 kat arttığını söyledi. Taşdemir, hastanelerdeki ebe ve hemşire sayısının da 3.3 kat artış gösterdiğini ... Konunun Devamı »

 • Diş Hekimliği Günü (22 Kasım)

  Diş Hekimliği Günü (22 Kasım) - 20.11.2012

  Ülkemizde 1996’dan bu güne 22 Kasım günü “Diş hekimliği günü” 22 Kasım'ı içine alan hafta da “Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanıyor. Ağız ve diş bakımının iyi yapılmaması hastalıklara ... Konunun Devamı »

 • Halk Sağlığı Müdürlüğü Çalışanları Uyum Eğitimi

  Halk Sağlığı Müdürlüğü Çalışanları Uyum Eğitimi - 16.11.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü personeline, uyum eğitimi verildi. Beş gün süren eğitim, 12-16 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Eğitimler, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, ... Konunun Devamı »

 • Avrasya Maratonu’nda Meme Kanseri Yürüyüşü

  Avrasya Maratonu’nda Meme Kanseri Yürüyüşü - 16.11.2012

  Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliğini taşıyan Avrasya Maratonu’nun 34.'sü 11 Kasım Pazar günü koşuldu. 34. Kıtalararası Avrasya Maratonun'da İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü de ... Konunun Devamı »

 • Kısa Film, Öykü ve Fotoğraf Yarışması

  Kısa Film, Öykü ve Fotoğraf Yarışması - 16.11.2012

  "SEVGİ EN İYİ İLAÇTIR" Sağlık Bakanlığı, çalışanlarını "Sevgi En İyi İlaçtır" temalı kısa film, fotoğraf ve öykü yarışmasına çağırıyor. Bakanlık, sağlık çalışanlarının, hastaların sağlıklarına ... Konunun Devamı »

 • Nefesiniz Daralıyorsa Solunum Testi Yaptırın

  Nefesiniz Daralıyorsa Solunum Testi Yaptırın - 16.11.2012

  Her yıl Kasım ayının üçüncü çarşamba günü “Dünya KOAH Günü” olarak kutlanıyor. Dünya KOAH Günü’nün bu yıl ki teması “Çok geç değil“ olarak belirlendi. Dünya KOAH Günü kapsamında, İstanbul ... Konunun Devamı »

 • Dünya Bankası Heyeti Ziyareti

  Dünya Bankası Heyeti Ziyareti - 15.11.2012

  Dünya Bankası heyeti İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nü ziyaret etti Çeşitli ülke temsilcilerinden oluşan seksen beş kişilik heyet, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmaları ... Konunun Devamı »

 • Türkiye Artık Kendi Zatürre Aşısını Üretecek

  Türkiye Artık Kendi Zatürre Aşısını Üretecek - 14.11.2012

  Pfizer, dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan konjüge pnömokok aşısı üretimi için ABD ve İrlanda'nın ardından dünyadaki üçüncü tesisini Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas'ın katılımıyla ... Konunun Devamı »

 • Diyabet ve Obezite Haftası

  Diyabet ve Obezite Haftası - 09.11.2012

  DİYABET VE OBEZİTE HAFTASI (12-18 KASIM) Diyabette beslenme Değişen yaşam koşullarına bağlı olarak tüm dünyada diyabet sıklığı giderek artmaktadır. Ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline ... Konunun Devamı »

 • Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Toplantısı

  Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Toplantısı - 08.11.2012

  Bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele ulusal eylem planı çerçevesinde ilimizde oluşturulan Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz başkanlığında 5 Kasım 2012 pazartesi ... Konunun Devamı »

 • Dünya KOAH Günü

  Dünya KOAH Günü - 07.11.2012

  DÜNYA KOAH GÜNÜ (14 KASIM) Çok Geç Değil! KOAH, dünyadaki ölüm nedenleri arasında dördüncü Kronik Obstrüktif (müzmin, tıkayıcı) Akciğer Hastalığı (KOAH) akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır. ... Konunun Devamı »

 • İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Maraton Expo'da

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Maraton Expo'da - 05.11.2012

  Türkiye'nin en büyük spor fuarı olan Avrasya Maratonu Fuarı (Marathon Expo 2012) İstanbul Kongre Merkezi'nde açıldı. 11 Kasım Pazar günü düzenlenecek 34. Kıtalararası Avrasya Maratonu öncesi düzenlenen fuarda, ... Konunun Devamı »

 • Bakırköy Seksen Sekiz Yaşında

  Bakırköy Seksen Sekiz Yaşında - 19.10.2012

  Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, kuruluşunun seksen sekizinci yıldönümünü kutluyor. Kutlamalar kapsamında Ruh Sağlığı Haftası dolayısıyla "Ruh Sağlığında Türkiye’nin ... Konunun Devamı »

 • Marmara Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı Başladı

  Marmara Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı Başladı - 17.10.2012

  Marmara Üniversitesi’nin 2012-2013 akademik yılı açılış töreni, Haydarpaşa kampüsünde ki Dr. Reşat Kaynar Konferans Salonunda yapıldı. Açılışa katılanlar arasında; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ... Konunun Devamı »

 • Burgazada Aile Sağlığı Merkezi Açıldı

  Burgazada Aile Sağlığı Merkezi Açıldı - 17.10.2012

  Burgazada Aile Sağlığı Merkezi; Vali yardımcısı Ahmet Deniz, CHP Milletvekili Haluk Eyidoğan, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Adalar ... Konunun Devamı »

 • Erenköy'de Beş Yeni Birim

  Erenköy'de Beş Yeni Birim - 17.10.2012

  Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni birimleriyle hastalarına merhaba dedi. Hastane’de daha fazla hastaya, daha kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için beş yeni birim hizmete girdi. Yeni ... Konunun Devamı »

 • Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Ziyareti

  Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Ziyareti - 16.10.2012

  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yar. Doç. Dr. Mustafa Aksoy İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Müdürlük ziyaretinde, Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir ve müdür yardımcıları ... Konunun Devamı »

 • Aşı Takvimine

  Aşı Takvimine "Hepatit A" Eklendi - 15.10.2012

  Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bağışıklama hizmetleri, aşı takvimine yeni aşıların eklenmesi ile güçlenerek sürdürülüyor. Yapılan son değişiklikle “Hepatit A” çocukluk çağı aşı takvimine ... Konunun Devamı »

 • Üsküdar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

  Üsküdar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı - 11.10.2012

  Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak, Üsküdar bölgesinde yaşayan ve ağır ruh sağlığı olan hastalara hizmet ... Konunun Devamı »

 • Küçükçekmece Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

  Küçükçekmece Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı - 08.10.2012

  Ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara Toplum Temelli Ruh Sağlığı Modeli çerçevesinde psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre edilerek ... Konunun Devamı »

 • Tablet Bilgisayarlarla Sigara Denetimi

  Tablet Bilgisayarlarla Sigara Denetimi - 19.09.2012

  Sağlık Bakanlığı sigara denetimlerinin online edilebilmesi için 1.235 adet tablet bilgisayarı illere dağıttı. Online takip sistemi, 13 Eylül 2012’den itibaren İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tütün denetim ... Konunun Devamı »

 • A Haber Sigarasız Yaşam Özel Yayını

  A Haber Sigarasız Yaşam Özel Yayını - 17.09.2012

  Baştan topuğa kadar tüm vücudumuzdaki organların üzerine sigaranın tek tek etkisi vardır. Tütün zaten tek başına zehirli bir maddedir. Tütün dumanına maruziyet her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor. ... Konunun Devamı »

 • İstanbul'daki Su Markaları Hakkında Açıklama

  İstanbul'daki Su Markaları Hakkında Açıklama - 07.09.2012

  İlimiz sınırları içinde üretim yapan su markalarından 24-25 Temmuz 2012 tarihlerinde alınan numunelerinin "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik"e uygun bulunmaması nedeni ile bazı firmaların üretimleri ... Konunun Devamı »

 • Halk Sağlığı Haftası

  Halk Sağlığı Haftası - 03.09.2012

  Halk Sağlığı Haftası (3-9 Eylül) Koruma tedaviden üstündür. Sağlık Bakanlığınca her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası Halk Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ... Konunun Devamı »

 • Bayram Diş Çürüklerine Neden Olmasın

  Bayram Diş Çürüklerine Neden Olmasın - 16.08.2012

  Ramazan Bayramı münasebetiyle, bayramlaşmalarda geleneklerimiz gereği her evde şeker, lokum vb. tatlı ikramı yapılmakta ve gerek yemeklerden sonra, gerekse misafirlere ikram için bol miktarda tatlı tüketilmektedir. ... Konunun Devamı »

 • Ramazan Bayramı'nda Beslenme

  Ramazan Bayramı'nda Beslenme - 16.08.2012

  Bayram ziyaretlerine yürüyerek gidin ve bayramı yemek yeme dönemi olarak değerlendirmeyin! Ramazan ayı ve sonrasında üç gün boyunca ziyaretler, yemekler ve tatlılar eşiliğinde yaşanılan Ramazan Bayramı'nın ... Konunun Devamı »

 • Üretimi Durdurulan Su Markaları Hakkında

  Üretimi Durdurulan Su Markaları Hakkında - 09.08.2012

  İlimiz sınırları içinde üretim yapan Alps Su, Buzada, Erpınar, Kervansaray markalarının 24 Temmuz 2012 ve Yalı Su'nun 25 Temmuz 2012 tarihinde alınan numunelerinin "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik"e ... Konunun Devamı »

 • Ramazan'da Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

  Ramazan'da Kilonuzu Kontrol Altında Tutun - 07.08.2012

  Ramazan boyunca, kilo kontrolü için sizi tok tutan, sindirim sistemini tembelleştirmeyen, şeker dalgalanmaları yaratmayan besinleri tercih edin. Susatan, mideyi yakan besin ve içeceklerden uzak durun. Kan şekerini hızla ... Konunun Devamı »

 • Mustafa Taşdemir A Haber'e Konuk Oldu

  Mustafa Taşdemir A Haber'e Konuk Oldu - 04.08.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, A Haber’de yayınlanan “Medikal” programında Esra Kazancıbaşı Öztekin’in konuğu oldu. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yapılanması ... Konunun Devamı »

 • Obezite ile Mücadele Konuşuldu

  Obezite ile Mücadele Konuşuldu - 25.07.2012

  TRT İstanbul Radyosu tarafından Radyo-1 ortak yayınında her salı yayınlanan "Hayatın Gerçekleri" adlı programda 24 Temmuz Salı günü obezite ile mücadele konu edildi. Yayına İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ... Konunun Devamı »

 • Toplu Taşıma Araçları Denetlendi

  Toplu Taşıma Araçları Denetlendi - 24.07.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesine ilişkin kanunda yapılan yeni değişikliklerle birlikte denetimlerini arttırdı. Ekipler Bakırköy bölgesinde toplu taşıma araçları ... Konunun Devamı »

 • Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Önerileri - 19.07.2012

  Sağlıklı beslenme bir hayat tarzıdır. Anne karnından başlayarak hayat boyu devam eder. Beslenme açısından hayatımızda ki bazı zamanlar özellik arzeder, ramazan ayıda bunlardan biridir. Sıcak havalarda uzun süre ... Konunun Devamı »

 • Ramazan'da Sağlıklı Beslenin

  Ramazan'da Sağlıklı Beslenin - 18.07.2012

  Ramazan Ayı boyunca sağlıklı beslemne önerileri ve beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının yaşanmaması için İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen basın toplantısında beslenme önerilerilerinde ... Konunun Devamı »

 • İstanbul'un Plajları Temiz

  İstanbul'un Plajları Temiz - 13.07.2012

  İstabul'daki yüzme alanlarında vatandaşların güvenli denize girebilmesini sağlamak için İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında İl genelinde belirlenen 80 yüzme alanı ... Konunun Devamı »

 • Tütün Denetimleri Kesintisiz Devam Ediyor

  Tütün Denetimleri Kesintisiz Devam Ediyor - 09.07.2012

  Halk Sağlığı Müdürlüğü tütün denetim ekipleri tüm ilçelerde denetimlerine kesintisiz olarak devam ediyor. Kapalı alanlarda tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinin önüne geçilmesi amacı ile yapılan denetimler ... Konunun Devamı »

 • Sıcak Havalara Dikkat!

  Sıcak Havalara Dikkat! - 05.07.2012

  Hava sıcaklıklarında ve nem oranlarında son günlerde görülen artışlar, özellikle dört yaşın altındaki çocuklar, hamileler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, engelliler, açık alanlarda çalışanlar, ... Konunun Devamı »

 • Boğaz Köprüsü'nde Dünya Tütünsüz Günü

  Boğaz Köprüsü'nde Dünya Tütünsüz Günü - 31.05.2012

  Her yıl 31 Mayıs'ta kutlanan Dünya Tütünsüz gününde tütün ve tün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Tütünsüz Günü’nün ... Konunun Devamı »

 • İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Atandı

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Atandı - 15.05.2012

  İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne Doç. Dr. Mustafa Taşdemir Atandı 2 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde ... Konunun Devamı »

 • 7. Avrupa Aşı Haftası

  7. Avrupa Aşı Haftası - 01.05.2012

  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Komitesi’nin kararı ile 2005 yılından beri Avrupa Aşı Haftası kutlanıyor. Hafta çerçevesinde, sağlık personelinin aşılama programlarına duyarlılığının artırılması, ... Konunun Devamı »

 • Astım-KOAH Eğitimleri Başladı

  Astım-KOAH Eğitimleri Başladı - 10.04.2012

  Dünya Sağlık Örgütü’nün kronik solunum hastalıklarından kaynaklanan ölümleri azaltmak amacıyla hayata geçirdiği GARD (Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel Birlik) projesi kapsamında, ülkemizde de ... Konunun Devamı »

 • 39 İlçede Eş Zamanlı Tütün Denetimi

  39 İlçede Eş Zamanlı Tütün Denetimi - 02.10.2011

  Kapalı mekanlarda tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesi yasağı kapsamında İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 211 personel 01.10.2011 tarihinde eş zamanlı olarak 39 ilçede kafe, bar ve sigara satan büfelerde ... Konunun Devamı »

 • Okullarda Kantin Denetimi

  Okullarda Kantin Denetimi - 27.09.2011

  İstanbul’da Okul Kantinleri Denetlendi Yeni eğitim ve öğretim yılında okul kantinlerinde gazlı içecek ile cips satışı yasaklanmasına ilişkin genelge kapsamında İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, ... Konunun Devamı »

 • Kadın Kanserleri Konferansı

  Kadın Kanserleri Konferansı - 21.04.2011

  İstanbul Sağlık Müdürlüğü Kanser Kontrol Birimi, 2011 yılının "Kadın Kanserleri Yılı" olması sebebiyle "Kadın Kanserleri " konulu bir toplantı düzenledi. 21 Nisan 2011 tarihinde, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma ... Konunun Devamı »

 • İstanbul Aşı Okulu

  İstanbul Aşı Okulu - 20.03.2011

  Aşı ile korunabilir hastalıkların önlenmesi ve toplumda aşılanma bilincini geliştirilmesi amacıyla İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul Aşı Okulu, Anadolu ve Avrupa yakasında olmak üzere ... Konunun Devamı »

 • Aile Hekimliği'nde İlk Üç Ay

  Aile Hekimliği'nde İlk Üç Ay - 15.02.2011

  İstanbul’da 1 Kasım itibariyle hizmete giren Aile Hekimliği sistemiyle ilgili yapılan çalışmalar ve sistemin 3 aylık süreci 15 Şubat 2011 tarihinde Barselo Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla ... Konunun Devamı »

 • 4 Şubat Dünya Kanser Günü

  4 Şubat Dünya Kanser Günü - 04.02.2011

  İstanbul Sağlık Müdürlüğü 4 Şubat Dünya Kanser Günü olması sebebiyle kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve vatandaşları kanser hastalığı hakkında bilinçlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. ... Konunun Devamı »

 • 64. Verem Propaganda Haftası

  64. Verem Propaganda Haftası - 10.01.2011

  İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 64. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası nedeniyle, Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde “Veremle mücadele” konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. ... Konunun Devamı »