TUZA DİKKAT HAFTASI  

Tuza Dikkat Haftası olması nedeniyle Güngören İlçesi Güneştepe Parkı'nda 04 Mart 2017, Cumartesi günü saat 09.30'da yürüyüş ve bisiklet etkinliği gerçekleştirilecektir.

02 Mart 2017 Perşembe 08:48

  Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram olarak önermektedir.

 2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir. Bakanlığımızca aşırı tüketildiğinde sağlığımızı olumsuz etkileyebilen tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri  “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” uygulanmaktadır. 2012’ de tekrarlanan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na  göre tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır (15 gr/gün)

 Bu kapsamda ''Tuza Dikkat Haftası" olması nedeniyle Güngören İlçesi Güneştepe Parkı'nda 04 Mart 2017, Cumartesi günü saat 09.30'da "Tuza Dikkat" temalı yürüyüş ve bisiklet etkinliği gerçekleştirilecektir. Tüm çalışanlarımız ve halkımız davetlidir.

 

DİĞER DUYURULAR