12-18 MART PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI

Pulmoner Rehabilitasyon hakkında farkındalık yaratmak ve güncel gelişmelerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla 12-18 Mart tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon haftası olarak belirlenmiştir.

20 Şubat 2017 Pazartesi 05:27

Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

 Pulmoner Rehabilitasyonun amacı nedir?

a) Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliğin ortadan kaldırması,

b) Hastalığın ilerlemesini önlenme,

c) Egzersiz toleransının artırılması,

d) Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

e) Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

f) Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

g) Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

h) Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılmasıdır.

 

            Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

            Nefes darlığı çeken, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlama yaşayan, yaşam kalitesinde ve egzersiz kapasitesinde  azalma olan, tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanmaktadır. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmaktadır. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanmaktadır.

 

            Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nedir?

            Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşeni egzersiz eğitimidir. Hasta ve ailesine eğitim verilmesi, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş- uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri ve gerektiğinde beslenme desteği pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

 

            Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir?

            Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik, kemik erimesi ve kas kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır. Egzersiz ile kas kuvveti ve dayanıklılık arttırılarak daha uzun mesafeler yürünebilir. Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti azalır.

 

            Pulmoner rehabilitasyon ne kadar süre ile uygulanır?

            Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

            Pulmoner Rehabilitasyon hakkında farkındalık yaratmak ve güncel gelişmelerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla 12-18 Mart tarihleri arası  Pulmoner Rehabilitasyon haftası olarak belirlenmiştir.

 

                                                                   

 

 

 

DİĞER DUYURULAR