11 NİSAN DÜNYA PARKİNSON GÜNÜ

Parkinson'da erken tedavinin hastalığın ilerlemesini geciktirmeye yardımcı olduğu ve kaliteli yaşam süresini uzattığı ispatlanmıştır.

11 Nisan 2017 Salı 06:30

 Parkinson hastalığı dopaminin yetersiz olması durumunda sinir hücrelerinin doğru şekilde çalışmaması ve beyin mesajlarını aktaramaması sonucu ortaya çıkan yavaş ilerleyici nörodejeneratif, (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) bir beyin hastalığıdır.

            Sinsi  ve    yavaş seyreden   bir   hastalık  olduğu için uzun süre   farkedilmeyebilir. Genelde ilk belirti elde veya  vücudun bir tarafında  titremedir.  Hastanın  daha  önceki  yılları incelendiğinde  öne eğik durma ya da  yürürken  kolunu  sallamama  ve titreme  görülür.     Parkinson     hastalarının  çoğunda bu  belirti vardır. İstirahat halinde  bile titreme devam eder. Ancak   her  titreme   parkinson  belirtisi   değildir.  Günlük    aktivite   sırasında,  heyecan,  sinir  gibi  durumlarda  titreme  olur,  bu durum   normaldir.   Bir   diğer  belirti   hareketlerde   yavaşlama   olmasıdır.  Hasta  günlük  işlerini yaparken  zorlanır. Yemek  yerken, bir tarafa dönerken,  yavaşlama  söz  konusudur ve bu hareketler güçlükle  yapılır. Hastada kas sertliği mevcuttur. Normalde  kişi  gevşemiş  haldeyken  kasların  da gevşemesi gerekir fakat parkinson hastalarında kas gergindir.

            Diğer belirtiler ise şunlardır:

•    Kişinin yazdıklarının okunaksız olması, küçük yazmaya başlamak,

•    Yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek,

•    Vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması,

•    Depresyon ve sıkıntılı ruh hali,

•    Kas ağrıları,

•    Konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak,

•    Yürürken kolların sallanmaması,

•    Terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü),

•    Yutma zorluğu.

•     

            Parkinson hastalığında risk grupları nelerdir?

 

            Geçirilmiş beyin enfeksiyonları, kullanılan bazı ilaçlar, arteroskleroz, ailevi sebepler, travmalar, zehirlenmeler, tümörler, kandaki kırmızı hücrelerin aşırı yükselmesi, esansiyal tremor, erkek cinsiyetidir.

            Parkinson günlük yaşamı nasıl etkiler?

            Tedavi edilmezse gençlerde parkinson belirtileriyle başa çıkmak güçleşir. Çünkü parkinsonun başlangıç yaşı 45 yaşın altında olan hastalarda mevcuttur ve gençler yaşlılara göre belirtilerle daha uzun süre yaşamak zorunda kalacaktır.  Çalışma yaşındaki hastalarda belirtiler ilerledikçe bilgisayar ve makineleri kullanmak, araba sürmek gibi aktiviteler zorlaşacak, hayat kalitesi de düşecektir.

            Erken tedavinin yararları;

            Parkinson’u iyileştirmek mümkün değildir, ancak parkinson belirtilerini hafifletme konusunda etkili olan çeşitli tedaviler mevcuttur. Bu nedenle, belirtiler ve erken tedavi hakkında bilinçlendirme son derece önemlidir.

            Erken tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşladığından,  hastalar iyi bir yaşam kalitesini  daha uzun süre koruyabilir. Erken tedavi, ancak erken teşhis sayesinde mümkündür; bu nedenle, Parkinson’un ilk belirtilerinin farkında olmak ve mümkün olan en kısa sürede doktora başvurmak son derece önemlidir.

            Parkinson'da erken tedavinin hastalığın ilerlemesini geciktirmeye yardımcı olduğu ve kaliteli yaşam süresini uzattığı ispatlanmıştır. Bu sebeple Parkinson hastalığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 11 Nisan Dünya Parkinson Günü olarak belirlenmiştir.

                                                          

 

DİĞER DUYURULAR