07-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak belirlenmiştir.

09 Ocak 2017 Pazartesi 05:32
Beyaz Baston 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini farketmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş engelli hareketidir. Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak belirlenmiştir. Bu haftada kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulayarak, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları geliştirmeye çalışmaktadırlar.
Körlük, görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasıdır. Görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan doğruya gözlerden de kaynaklanmaktadır. Körlük doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir. Doğuştan veya Çocukluk Çağı Körlükleri Doğuştan körlüklerin en önemli sebeplerinden birisi temel göz dokularının oluşmaması veya eksik oluşudur. Bunun yanı sıra görme sinirinin veya retina adını verdiğimiz görme tabakasının gelişme bozuklukları ve hastalıkları da olabilir. Bu gibi bozukluklar az görme veya hiç görmemeye neden olur. Bu bozukluklara yol açan nedenler; kalıtım, akraba evlilikleri, annenin hamileliğinde geçirmiş olduğu hastalıklar olabildiği gibi, bazı bilinmeyen nedenlerde olabilir. Herkesin belirli aralıklarla ayrıntılı bir göz muayenesi olması gerekir. Birçok göz hastalığının zamanında teşhis ve tedavisiyle kalıcı körlük önlenebilir. Periyodik göz kontrollerinin yapılması, göz hastalıkları henüz belirtileri vermeden önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.
Aşağıdaki durumlarda zaman geçirilmeden göz hekimine başvurulması gerekmektedir.
1. Görmede azalma, ( gelip geçici olsa bile )
2. Göz önünde uçuşan cisimler,
3. Işık çakmaları görmek,
4. Bir perde arkasından bakıyormuş gibi görme hissi,
5. Işıkların çevresinde renkli halkalar görmek,
6. Gözde ve göz çevresinde ağrı hissi,
7. Göz çevresindeki deride ve gözde kızarıklık,
8. Göz kapaklarında şişlik ve sulanma,
9. Gözlerin birisinin veya ikisinin öne doğru çıkması veya fırlaması,
10. Göz kayması, şehlalık,
11. Çift görme,
12. Diyabet hastalığı,
13. Ailede herhangi bir göz hastalığının olmasıdır.
Baston kullanmak görme engellilerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimalini azaltır, günlük hayatında kolaylıklar sağlar. Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden büyük önemi vardır. Kendi başına gezme becerisi kazanan görme engellilerde motor beceriler daha çabuk gelişir, vücut organları daha sağlıklı olur. Ayrıca kendine güven duygusu oluşur, sosyal etkinliklere katılmaları ve hayata uyumları kolaylaşır. Bu nedenle Beyaz Baston Körler Haftasında baston kullanmanın önemi vurgulanarak, toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

DİĞER DUYURULAR